Jaké reklamní předměty si můžete odečíst z daní
Články

Jaké reklamní předměty si můžete odečíst z daní

Propagační předměty či jiné firemní dárky patří k velmi účinným nástrojům pro budování vztahů s obchodními partnery i zákazníky. Víte však jaké podmínky musíte splnit abyste si mohli nákupem dárkových předmětů snížit daňový základ daně z příjmů?

Reklamní předmět lze považovat za daňově uznatelný náklad pokud:

  • Předmět je opatřen obchodní značkou, názvem firmy, popř. propagovaného zboží nebo služby

Toto označení musí být umístěno přímo na výrobku nebo jeho obalu např.: dárková taška, krabička, apod. Za uznatelnou formu označení se považuje i samotná informační cedulka/etiketa, která je povinnou součástí některých výrobků. Umístění může být provedeno různými technologiemi – potisk, výšivka, nálepka, aj.

Kdy lze reklamní předmět považovat za daňově uznatelný náklad?
  • Hodnota předmětu nepřesahuje 500 Kč/ks.

Cena je počítána včetně přípravy, potisku, dopravy apod. U plátců DPH jde o částku bez DPH.

  • Výrobek není předmětem spotřební daně s výjimkou tzv. tichého vína (víno jiné než šumivé).

Nejde tedy o alkohol, cigarety nebo kanystr benzínu. Reklamním předmětem je tedy jakýkoliv druh nešumivého vína (tiché víno) s potiskem loga či jiného podnikového motivu na etiketě, dárkové krabičce/tašce nebo komplimentce. Oblíbený sekt či Prosecco tedy jako reklamní předmět uznat nelze.

Reklamní víno

Zákon o daních z příjmů § 25 odst. 1) t) uvádí, že jako daňové výdaje (náklady) nelze uznat “výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dary. Dále ovšem uvádí “Za dar se nepovažuje reklamní nebo propagační předmět, který je opatřen obchodní firmou nebo ochrannou známkou poskytovatele tohoto předmětu nebo názvem propagovaného zboží nebo služby, jehož hodnota bez daně z přidané hodnoty nepřesahuje 500 Kč a který není s výjimkou tichého vína předmětem spotřební daně.”

Dárkové reklamní předměty a odvod DPH

Podle zákona o DPH nemusíme odvádět DPH, pokud poskytneme:

Dárkové reklamní předměty a odvod DPH
  • dárek v rámci naší ekonomické činnosti, jehož cena nepřesahuje 500 Kč/ks (bez DPH),
  • obchodní vzorek bez úplaty v rámci naší ekonomické činnosti.

U těchto předmětů si přitom můžeme při jejich pořízení uplatnit nárok na odpočet DPH.

Zákon o DPH v § 72 odst. 4) uvádí, že “plátce nemá nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění použitého pro reprezentaci, které nelze … uznat za výdaje vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů, s výjimkou plnění podle § 13 odst. 9 písm. c).”

Výjimka a § 13 odst. 9) c) říká, že za dodání zboží se nepovažuje “poskytnutí dárku v rámci ekonomické činnosti, pokud jeho pořizovací cena bez daně nepřesahuje 500 Kč, a nebo poskytnutí obchodních vzorků bez úplaty v rámci ekonomické činnosti”.

Víte, že nabízíme možnost náhradního plnění?

Našim klientům nabízíme možnost náhradního plnění. V případě, že zaměstnáváte více než 25 zaměstnanců, máte ze zákona povinnost zaměstnávat osoby zdravotně postižené (OZP), a to v povinném podílu 4 % k celkovému počtu zaměstnanců, nebo odvést poplatek do státního rozpočtu. Nakupte reklamní předměty, uhraďte jejich nákup formou náhradního plnění a splňte svou zákonnou povinnost.

kontaktujte nás

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit s výběrem vhodných reklamních předmětů nebo máte další dotazy? Neváhejte se na nás obrátit!

Vaše jméno (vyžadováno )

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

(Info zpracování osobních údajů GDPR) *


(Info zpracování osobních údajů GDPR)