Banner Tapír

SilicMédia stejně jako předchozí roky přispěla Zoologické zahradě hl. m. Prahy na podporu chovu tapíra čabrakového. V rámci naší roční adopce jsme získali volný vstup do zoo pro naše zaměstnance a jejich rodiny a dále několik materiálů, mezi nimiž byl kromě certifikátu i časopis pražské zoo Trojský koník. Darovali nám také dokumentární film o gorilách (Rose už nejí gorily), nádhernou fotku námi adoptovaného tapíra a další drobné dárkové předměty (pexeso a puzzle, pohlednice, samolepky a připínáček). Nejdůležitější ale je, že jsme pomocí adopce mohli zlepšit život tohoto unikátního zvířete.

Adopční listina

Tapír čabrakový (též tapír indický) je savec, lichokopytník. Jeho příbuzní jiné čeledi žijí v Latinské Americe, tento pochází z Jihovýchodní Asie. Má velice dlouhý oblíčej s protáhlými nosními vývody a nozdrami na špičce čenichu.

I když vypadá jako prasátko, nejvíce společného má s norožci a také zebrami. Zajímavé je jeho sepjetí s vodou – je výborný plavec i potapěč, ve vodě se schovává i před predátory (jaguáry, pumami a krokodýly) a v případě potřeby umí i chodit po dně. Tapír žije samotářsky, hlídá si své teritorium a hranice si značkuje močí. Živí se hlavně výhonky, plody, listy a vodními rostlinami – tedy je to výhradně vegetarián. Tapír je v dnešní době ohroženým druhem (může za to ubývání jeho přirozeného prostředí – pralesa; a jeho lovení pro maso a tvrdou kůži).

  • Víte, že malí tapírci se rodí pruhovaní? Pruhy se ale z jejich kožichu ostupně vytrácejí – dospělý tapír již žádné nemá.
  • Vývojově patří tapíři k nejstarším savcům na zemi, za posledních 35 miliónů let se změnili jen nepatrně!
  • Tapír znamená v řeči brazilských indiánů „tlustý“, název byl odvozen od jeho tuhé tlusté kůže.
  • Jeho trus obsahuje množství nepoškozených semen, čímž obnovuje les.

Kromě možnosti adopce nabízí Zoologická zahrada hl. m. Prahy o i jiné programy. Například umožňuje celodenní péči o vybrané kontaktní zvíře ze speciálních chovů, workshopy (výrobu sloního papíru pro děti), osobní krmení žiraf a velbloudů, večerní prohlídky či setkání s lachtany (v zázemí tváří tvář i s pohlazením). Dále je možné si objednat komentovanou prohlídku zoo i s průvodcem. Adopce zvířete nebo finanční příspěvek zoo je vhodným a ohleduplným způsobem, jak může firma prokázat svou starost o faunu i flóru. My ze Silic Média máme z “našeho” tapírka dobrý pocit a náš budoucí plán je jasný – dále podporovat jeho chov.

Tapír čabrakový foto pražská zoo